Yabancı Sinema

Yabancı Sinema "Büyük Gözler"

Büyük Gözler (Big Eyes), Tim Burton tarafından yönetilen biyografik dram türündeki filmdir. Büyük gözlü çocuk resimleriyle tanınan Margaret ve eşi Walter Keane'nin aralarındaki iktidar gerginliğini ve hayat hikâyesini konu almaktadır.

1950’li yılların San Francisco şehrinde geçen filmde, ilk kocasının şiddetinden kızı Jane ile kaçtıktan sonra geçimini sokak ressamlığı yaparak sağlayan, çizdiği kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesi beyaz perdeye yansıtılmıştır.

Margaret Keane, ressam olduğunu sandığı Walter Keane ile evlenerek yeni bir hayata başlar. Walter, ağzı laf yapan, ikna gücü yüksek, pratik zekasıyla her durumu lehine çeviren bir pazarlamacıdır. Gönüllü olmayan Margaret'i ikna eder ve Büyük Gözler tablolarına kendi imzasını atarak pazarlamaya başlar. Karısının göze çarpan yeteneğini ve ortaya koymuş olduğu orijinal eserleri satış stratejisi adına sahiplenen Walter Keane, para ve şöhreti yakaladıktan sonra eşi Margaret'ı gölgede bırakır. Yaptığı tabloların birisi için bile "Benim tablom!" diyemeyen Margaret, kocasının baskına karşı çetin bir savaş verecektir.


Orijinal Adı: Big Eyes
Tür: Biyografik, Komedi, Dram
Yönetmen: Tim Burton

Yayin Tarihi: 26 Haziran Çarşamba - 00.15