Kara Ağaç Destanı’nın ilk bölümü yayınlandı

2/24/2024

TRT 1’in yeni dizisi “Kara Ağaç Destanı” cuma akşamı ilk bölümüyle ekrana geldi. 1950’den başlayıp 1970’li yıllarda devam eden dizi, Anadolu’nun kadim topraklarında, iyiliğin yanında kötülüğün, varlığın dünyası ile yokluğun gerçeğini yan yana anlatıyor.

Kara Ağaç Destanı’nın ilk bölümü yayınlandı


Başrollerini Olgun Şimşek, Emre Kıvılcım, Meltem Akçöl, Özlem Conker, Hakan Boyav, Merih Öztürk’ün yer aldığı Kara Ağaç Destanı, ilk bölümüyle TRT 1’de yayınlandı. 1950’li yıllardan başlayıp, uzun bir döneme yayılan dizi, Harranlı bir ağa ve onun ailesinin çevresinde gelişen olayları hikâyeleştiriyor. Dizinin ilk bölümü büyük beğeni toplarken, merakla beklenen ikinci bölüm fragmanı da yayınlandı.

Şimdi, Kara Ağaç Destanı’nın ilk bölümünde neler yaşandığına birlikte göz atalım.

Ağaların çekişmesi

Harranlı Celal, Kara Ağaç’ın tüm topraklarına sahip olup kudretli bir ağa olsa da, kendisine karşı gelen Osman Ağa ile başı derttedir. Celal Ağa, topraklarına göz diktiği ve Kara Ağaç’a su getirmek için gece gündüz çalışan Osman Ağa’yı öldürtür. Osman Ağa’nın karısı ve Celal Ağa’nın karısının doğumu aynı anda başlayınca Kara Ağaç’ın kaderi, dönüşü olmayan bir şekilde değişir. Asiye, o gece dünyaya yine bir kız çocuğu getirir ancak Celal Ağa’nın erkek evlat hasretini bilen kâhyanın karısı Naile, Celal Ağa’nın Asiye’ye ve kızlarına zarar vermesinden korkarak, Raziye’nin oğluyla Asiye’nin kızını değiştirir. Celal Ağa’nın Ömer isimli bir erkek evladı olurken Sultan ise Raziye ile birlikte sürgün edilir.

Sultan’ın intikam yemini

Salim’in devesinin köyün ortasına çökmesi Celal Ağa’nın huzurunu kaçırır. Bu sırada Osman Ağa’nın kızı Sultan, yıllar sonra ettiği intikam yeminiyle Kara Ağaç’a gelir. Sultan’ın geçtiği köprü çökünce, Sultan, Kanlıdere’ye düşer. Durumu fark eden Ömer, hemen suya atar ve Sultan’ı kurtarır. Ömer apar topar Sultan’ı konağa getirerek tedavi edilmesini sağlar.

Diğer yanda Kara Ağaç’a baraj yapılacağı haberi köyde huzursuzluğa neden olurken Celal Ağa bu durumun önüne geçmek için Devranoğlu Latif Bey ile anlaşma yapar. Celal Ağa, Ömer’e, Latif Bey’in kızı ile evleneceğini söyler. Böylelikle topraklarını korurken, Devranoğulları’yla da aradaki husumet son bulacaktır. Ömer bu anlaşmaya karşı çıkar.

Gerçek ortaya çıkıyor

Ömer’in Celal Ağa’nın oğlu olduğunu öğrenen Sultan, hiçbir şey demeden konaktan ayrılır. Ömer, her yerde Sultan’ı ararken, Sultan’ın geride bıraktığı eşyaları Asiye’ye verilir. Asiye, Sultan’ın çantasından çıkan Osman Ağa’nın fotoğrafını görünce yıllardır özlemini çektiği kızının Sultan olduğunu anlar.

Bu sırada herkes Celal Ağa’nın emrini yerine getirmek için köy meydanında toplanır. Sultan, uğursuzluk getireceğine inanılan devenin ayağa kalkmasını sağlarken köye baraj inşaatını getirecek mühendis olduğu da ortaya çıkar. Ömer ise rüyalarında gördüğü kızın gerçekte kim olduğuyla yüzleşir.
Kara Ağaç Destanı, yeni bölümleriyle cuma akşamları TRT 1’de…

Kara Ağaç Destanı Kadrosu

Yapımcı: Hasan Karul
Yönetmen: Ufuk Hakan Eren Senaryo: Mustafa Becit - Selman Kılıçaslan
Oyuncular: Olgun Şimşek (Celal Ağa), Emre Kıvılcım (Ömer), Meltem Akçöl (Sultan), Özlem Conker (Asiye), Hakan Boyav (Latif Bey), Merih Öztürk (Gülnaz),Gülçin Hatıhan (Naile), İsmail Hakkı (Çoban Ali), Sevtap Özaltun (Zeynep), Oğulcan Arman Uslu (Merdo), Mehmet Güler (İlyas Kahya), Sekvan Serinkaya (Hamido), Deniz Altan (Sevim), Kenan Ciniviz (Feyzo), Eray Ertüren (Kadri), Tuncay Beyazıt (Hamza), Nurhayat Boz (Gülcan), Mehmet Şeker (Bedo), Mert Karabulut (Veysi), Sultan Sarohan (Dilo), Taylan Meydan (Bekiro), Halil Demir (Şeyhmus), Burçin Yıldırım (Hüsna), Berfin Kıymaz (Reyhan), Adem Türkyılmaz (Adem), Alessa Dilara Demircan (Rabia) ve Ayten Uncuoğlu (Paşa Kadın)

Kara Ağaç Destanı 2. bölüm fragmanı