Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Dizisi Oyuncuları ve Kadrosu

3/22/2024

TRT 1’in merakla takip edilen dizisi “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” yeni bölümleriyle izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi oyuncuları, kadrosu ve konusu hakkında tüm merak edilenler…

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Dizisi Oyuncuları ve Kadrosu


Başrollerini Uğur Güneş ve Dilin Döğer’in paylaştığı Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi oyuncuları kadrosunda ayrıca Mehmet Ali Nuroğlu, Kaan Çakır, Erdinç Gülener, Tuvana Türkay, Ekin Türkmen, Gökçe Akyıldız, Sezgin Erdemir, Ece Özdikici, Seda Yıldız gibi birbirinden başarılı isimler rol alıyor.  “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”nin yapımını Akli Film yapımcılığını ve proje tasarımını Emre Konuk üstleniyor. Dizinin yönetmen koltuğuna Sedat İnci otururken, senaryosunu ise Serdar Özönalan kaleme alıyor.

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Dizisi Konusu 

 

TRT 1’in ilgiyle takip edilen dizisi “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” asırlar önce mukaddes şehir Kudüs'ü özgürlüğüne kavuşturan büyük komutan Selahaddin Eyyubi'nin hikayesini konu alıyor. Haçlı istilalarının İslam Alemini kasıp kavurduğu 12.yy da Müslümanlar arasındaki birlik ve düzen bozulmuş, başta mukaddes şehir Kudüs olmak üzere birçok İslam toprağı Haçlıların eline geçmiştir. Selahaddin, “Cihana adalet Kudüs’e hürriyet” anlayışıyla yetişmiş, bu uğurda Haçlılar ile cenk eden Zengi Devleti himayesindeki Serhad Gazileri’nin başıdır. Gayesi İslam birliğini sağlamak ve Kudüs’ü Haçlılardan geri almaktır.

Selahaddin Eyyubi Dizisi Oyuncuları

 

Uğur Güneş (Selahaddin Eyyubi)

Kudüs’ün fethiyle müjdelenmiş lider. Kılıcını ilmiyle bileyen bir deha. Stratejik zekâsı ve savaşçı ruhuyla Haçlıların korkulu rüyası. Gayesi İslam birliğini sağlamak ve Kudüs’ü Haçlılardan geri almak.

Dilin Döğer (Süreyya)

Gökte parlayan bir yıldız kadar güzel, düşman karşısında bir başına savaşacak kadar cesur. Zekice stratejiler üretmekte de kılıç kullanmakta da mahir bir savaşçı.

Mehmet Ali Nuroğlu (Nureddin Zengi)

Zengi Devleti’nin Sultan’ı. Haçlılara karşı savaşan korkusuz ve adaletli bir hükümdar. Siyasi hamlelerinde keskin zekasını kullanan, zulme karşı tahammülsüz lider.

Kaan Çakır (Nusreddin)

Nureddin Zengi’nin kardeşi, Şam Meliki. Ağabeyi Nureddin ile tamamen zıt görüşlerde. Savaş yerine ticareti gözeten ve daha da zenginleşmek isteyen hırslı biri.

Hakan Vanlı (Emir Reyhani)

Zengi Devleti Emir’i. Devletin işleyişine ve ilm-i siyasete hâkim. Bilgisi ve siyasi görüşüyle vezirlik makamında kendi hakkı olduğunu düşünmekte. Vezirlik uğruna her türlü iş birliğine girecek kadar cesur.

Ali Ersan Duru (Turanşah)

Necmeddin Eyyub’un oğlu. Hırçın ve gururlu. Haksızlığa asla tahammülü yok. Gözü her daim yükseklerde. Tek istediği büyük makamlara ulaşmak.

Erdinç Gülener (Ömer Mella)

Ahşap işlemede usta olduğu kadar insan ruhunu işlemede de mahir olan gönül insanı. Nureddin Zengi’nin sırdaşı. Selahaddin’in engellerle dolu Kudüs yolculuğunda manevi sığınağı.

Ekin Türkmen (Melike)

Sultan Nureddin’in karısı, sarayın baş hatunu. Soylu bir ailenin kızı. Devleti ve gelenekleri iyi bilen, halkın sevgisini kazanan, devlet içinde gücünü muhafaza etmek için mücadele eden korkusuz ve cesur bir kadın.

Tuvana Türkay (Viktoria)

Kral Baldvin’in biricik kız kardeşi. Bilgili, eğitimli, savaşçılık mahareti olan, kurnaz ve entrikalı. Zekasıyla oyun kurmada üstüne yok. Gabriel’e delicesine aşık. Sevdiği adamın hedeflerine ulaşması için her şeyi yapabilecek kadar gözü kara.

Murat Han (Gabriel)

Tapınak Şövalyeleri komutanı. Korkusuz, inatçı, asil ve disiplinli bir savaşçı. Stratejik zekâsı ve tahmin edilemez hamleleriyle güçlü bir lider. Hedefi Zengi Devleti’ni yıkmak ve babasının mirası olan Urfa Haçlı Kontluğu’nu yeniden diriltmek.

Buse Varol (Zümrüt)

Zeki, becerikli ve kurnaz. Kartlarını açık oynamak yerine hamlelerini sivri zekasıyla yapar. Tek hedefi kadınlar çarşısının baş hatunu olmak.

Seda Yıldız (Necmeddin Eyyub)

Şam’ın güvenliğinden sorumlu, Zengi Devleti’ne bağlı bir vali. Devlete sadık, soğuk kanlı ve geleneklere bağlı.

Zeynep Kumral (Fatma)

Şam Valisi Eyyub’un karısı. Ağır başlı, dirayetli ve fedakar. Acılarını kendi içinde yaşayacak kadar da vakur. Geleneklerine bağlı ve ailesine düşkün. Tek istediği kalbinde yıllarca hüküm süren bir hasretin son bulması.

Ece Özdikici (Berra)

Hırslı, gözü kara ve korkusuz... Hayattaki tek gayesi yükselmek.

Zengi Devleti’ne bir veliaht verdiğinden bu vazifeyi kendisinin hak ettiğini düşünmekte ve bu uğurda her savaşı vermeye hazır.

Sezgin Erdemir (Şirkuh)

Zengi Devleti’nin ordu komutanı aynı zamanda Nureddin Zengi’nin en güvendiği adamı. Hırçın, cesur ve tavizsiz bir savaşçı.

Doğan Bayraktar (Ahmed)

Selahaddin’in en yakın ve en sadık yol arkadaşı. At binmede ve kılıç kullanmada mahir bir asker.

Özgür Cem Tuğluk (Pars)

Selahaddin’in sağ kolu. Gaziler Teşkilatı’nın sessiz gücü. Bir pars kadar yalnız ve vahşi. Selahaddin’e karşı sonsuz bir sadakat içinde. Teşkilat’ın da tebessüm ettiren siması.

Yıldırım Gücük (Mansur)

Askalan obasının reisi. Geleneklerine bağlı, ağırbaşlı ve sert tabiatlı. Çevresinde itibar sahibi bir adam. Yurduna, obasına ve ailesine canını verecek kadar düşkün.

Kaan Uluca (Baldvin)

Kudüs Haçlı Kralı. Hırslı ve Haçlı davası yolunda acımasız. Müslümanlara karşı savaşan, zekice siyasi manevralar yapan bir lider.

Sezgin Uzunbekiroğlu (Esma)

Mansur’un kız kardeşi. Savaşçı ve cesur. Elinden gelmeyen hiçbir iş yok. Geleneklerine çok bağlı. Vakur ve soğukkanlı. Obanın üzerinde itibarı oldukça yüksek.

Baran Andıç (Ali)

Selahaddin’in yol arkadaşı. Gaziler Teşkilatı’nın askerlerinden. Selahaddin’e ve onun davasına canını verebilecek kadar sadık.

Alou Traore (İbrahim)

Selahaddin’in yoldaşı. Gaziler Teşkilatı’nın cesur askeri. Gözü kara ve korkusuz bir savaşçı.

Ümmeti bir, Kudüs’ü hür kılan büyük kahraman Selahaddin Eyyubi’nin hikayesi:  “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” her Pazartesi saat 20:00 de TRT 1’de.