Yüzyıllık Mühür


Yüzyıllık Mühür "Genç Kahramanlar" 1.Bölüm Özet

Vedat, İstanbul Darülfünun'da İktisadi Bilimler eğitimi görmektedir. Savaşın emperyalist kuvvetlere hizmet ettiğini düşünen, savaşın çözüm olmadığına inanan bir insandır. Devletin okumuş insana daha çok ihtiyacı olduğunu, gençlerin boşu boşuna öldüğünü düşünmektedir.
Sevdiği kadın olan Gülşah ile evlenme hayalleri kuran Vedat, okulda arkadaşları ve hocalarıyla sürekli tartışmaktadır. Seferberlik halinin kendini iyice göstermesiyle ülkenin sokaklarındaki genç sayısı her geçen gün azalmaya başlamıştır. Vedat'ın okul arkadaşlarının da gönüllü olarak cepheye gitmesiyle iyice yalnızlaşır. Gülşah'la evlenme planları yaparken Gülşah'ın abisi cepheye çağrılır. Babasının da gönüllü olarak cepheye gitmesiyle ailenin bütün sorumluluğu Gülşah'a kalır. Gülşah'la evlenemeyen Vedat, Gülşah'a sevgisini kanıtlamak için cepheye gitmeye karar verir.
Cephede yaşadıklarıyla fikirleri değişen Vedat, ülkenin içinde bulunduğu zor koşulların farkına varır. Savaşmaktan başka bir çarenin olmadığını artık anlamıştır.

diğer özetler: