Filinta

Filinta

Filinta 'Bin Yılın Şafağında' İle Yeni Serüven Başladı

Filinta ‘Bir Osmanlı Polisiyesi’  ikinci sezonuna, Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ ismiyle başladı. 

ES Film’in yapımcılığında çekilen Türk televizyonlarının titizlikle çalışılan, yapım kalitesi en yüksek işlerinden biri olan Filinta , yeni sezonunda seyircileri için bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor ve onları ekrana bağlıyor.

İlk sezonunda sektörün dünyaca ünlü isimlerini bünyesinde toplamış, yurt içi ve yurt dışında hem  seyircisinin hem de sektörün dikkatini çekmiş başarılı TRT dizisi Filinta , bu sezon çıtasını daha da yukarıya taşıyan sürprizleriyle ekrana geliyor. 

Sinematografik görsel şölen ve doyumsuz aksiyonu ile TRT ekranlarından seyircisine yansıyan Filinta dizisi, Es Film tarafından hazırlanan muhteşem görsel efektleriyle izleyicisiyle keyifle buluşmaya devam ediyor.  

Hollywood ile yarışan görsel teknikler kullanan Filinta, seyirciyi adeta içine çekecek bir masal dünyasını büyüterek yaşatmaya devam ediyor. 

En Büyük Dizi Platosu! 

İzmit'te 300,000 m2 alanda ve  55,000 m2 kapalı inşaat alanında kurulan  set, eski Pera’nın, tramvayına varana kadar birebir kopyasının inşa edildiği, Dünyanın Çin’den sonra ikinci, Avrupa’nın da en büyük Dizi Platosu olan İzmit Sekapark’ta kurulan Filinta dünyası, bu yıl daha farklı atmosferi ve mekanları seyircisine vermeyi vaat ediyor. 

Dünya çapında bir işe imza atarak sektördeki başarısını göstermiş olan ES Film ve Filinta dizisi, hem kamera önünde hem de arkasında çalışan tüm ekibi sektörün en iyilerinden seçerek farklılığını da gösteriyor. 

Geçtiğimiz sezon Türkiye’ye gelerek, Projenin danışmanlığını üstlenen ‘Lost, Prison Break, Revenge…’  gibi önemli dizilerin dünyaca ünlü yönetmeni Bobby Roth, Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahneleri için projeye imzasını atan ‘Spider Man, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak’ ve birçok Hollywood yapımının ‘Second unit’ uzmanı, aksiyon sihirbazı Dusan Hyska’ ve  yine dizinin makyaj danışmanlığını yapan ‘Lorenzo’nun Yağı, Çharlie’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3’ gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş, yine alanının dünya starı David Craig Forest, Filinta’dan yolu geçen dünyaca ünlü isimlerdi. 

Filinta Dünyaya Açılıyor 

Birinci sezon İstanbul merkezli olan Filinta hikayesi artık dünyaya açılıyor. Kahramanlarımız İstanbul, Pera ve Galata çemberinden çıkarak Üsküp’e, Şam’a, Balkanlar’a ve daha birçok sürpriz ülkelere kadar gidiyorlar. Filinta  topraklarımızdaki zengin hikayelerine yeni ülke sınırlarını da ekleyerek hikayesini bu yıl daha da zenginleştiriyor. 

Bu yıl, var olan birbirinden yetenekli kadrosuna yeni oyuncuları da ekleyen Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisi, bu sezon da tıpkı geçen sezon olduğu gibi, yayınlanacağı gün olan Cuma akşamları TRT’nin en çok izlenen, vazgeçilmez dizilerinden biri olmaya devam ediyor. 

Yönetmenliğini Osman Kaya’nın üstlendiği, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı TRT’nin  sevilen dizilerinden Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ , 2. sezonunda, kahramanımız Filinta Mustafa, iyilerin ve kötülerin dünyasında, uluslararası şebekeler ve devletlerin yanı sıra, karanlık güçler ve gizli örgütlenmelerle mücadele etmeye başlıyor. Onlar, ateşin düştüğü her yerde büyük bedeller ödemeye hazırlar!   

Sırlar Açığa Çıkıyor! 

Karanlık sulardaki gizli oyunlar ve bunlara karşı diz çökmeyen adamlar, dizinin 2. Sezonunun büyük dünyasının sır dolu kapılarını, korkmadan ardına kadar açacağı başlıklardan birkaç tanesi…  

Hainlere biat etmeyen, doğruluğu şiar edinen Filinta Mustafa’nın düşman hattı artık çok dahakalabalık… Fakat her şey, Devlet-i Aliye uğruna oluyor…

Bir erkek kadar güçlü dövüşen ve silah kullanan Farah (Berrak Tüzünataç) da Manastır tarafından iyi bir şekilde yetiştirilse de, acımasızlık konusunda bazen vicdanına uyuyor. Manastırın yüzyıllardır yetiştirdiği en iyi kadın suikastçı. En büyük derdi rüyaları. Çünkü annesini hayal meyal hatırlıyor. Güzelliği ile her kapıyı aralıyor. En büyük özelliği suikastlerine kaza süsü vermesi. Filinta Mustafa'yla karşılaştıktan sonra değişime uğruyor. 

Karanlık Sulardaki Kirli Oyunlar 

Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisi, yeni sezonda büyük bir dünyanın kapıları korkmadan, yılmadan ardına kadar açıyor.   

TRT’nin sevilen işlerinden olan Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’,  konusu gereği bir polisiyenin içerdiği tüm suç dosyaları, ülke sınırlarını aşacak komplo teorileri, cinayetler, aksiyon, casusluk hikâyeleri ile birlikte hak, adalet, dostluk, kardeşlik ve aşk kavramlarını ortaya koymaya 2. Sezonunda da devam edecek.

 Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ eşi benzeri olmamış bir yapım olarak her geçen gün seyircinin heyecanını, bağlılığını ve tansiyonunu ilk sezonunda olduğu gibi, yeni sezonda da yükseltmeye devam ediyor. Ve hem ekran başında, hem de sosyal medyada fenomenlerini oluşturmuş bir dizi olarak her Cuma akşamı yine seyircisini ekrana kilitliyor. 

Yurt dışı piyasasının dikkatlerini üzerine çeken ve şimdiden Ortadoğu ve Güney Amerika’da gelen taleplerle yabancı kanallarda seyircisiyle buluşmaya hazırlanan Es Film’in yapımcılığını üstlendiği Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisi, TRT’den yola çıkarak dünya ile buluşmanın gururu ve başarısını taşıyan ender diziler arasında yer alıyor.   

Filinta ‘Bin Yılın Şafağı’  her Cuma akşamı 20.00’da TRT 1’de! 

Filinta Seti 

- 26 bölüm için 2500 parça kostüm tasarlandı ve üretildi.
- Her bölüm ortalama 1000 figürasyon çalışmakta.
- Dizi ekibi yaklaşık 120 kişi, plato ekibiyle 140 kişi çalışmakta.
- Plato inşaatında 5 ay boyunca 220 işçi çalıştı.
- 6 ay boyunca yaklaşık 40 kişilik heykeltıraş, sanat ekibi ve artistik hizmet ekipleri çalıştı. 
- 70.000 metrekare arazinin içinde 50.000 metrekare alana yayılan iç ve dış dekorlarda çekiliyor.

Yayin Tarihi: