Dilşad Çelebi
 

Dilşad Çelebi

ALİSA
İngiliz ordusunda görev yapan hemşire Alisa, Kut’un işgaliyle birlikte Basra’dan buraya tayin edilmiştir. 20’li yaşlarının sonunda, güzel, alımlı bir kadındır. Sert yüz yapısı, sempatik tavırları ile her zaman dikkatleri üzerine çekebilmektedir.
 
İngiliz vatanseveri olduğu gibi aynı zamanda çok cana yakın ve yufka yüreklidir. Yardımsever ve yetenekli bir hemşire olan Alisa, yalnızca İngiliz askerlerine karşı değil Hintli askerlere de sevgi beslemekte ve çoğu zaman onlara yardım etmektedir.
 
Güzelliği ile sıkça göze batan Alisa, sevecenliğinin yanında son derece cesur ve hakkını yedirmeyen biridir. Yeri geldiğinde acımasız birine dönüşebilir. İşi gereği artık kan görmeye alışmış, soğukkanlı biridir. Bir erkek gibi dövüşebilmektedir. Gönüllü olarak orduya yazılmıştır. Hoşgörülü ve saygılıdır. Tek amacı hayat kurtarmaktır.
 
Mehmet’i ilk gördüğü andan itibaren onu beğenmiş hatta zaman geçtikçe bu beğenme duygusu hoşlanmaya belki aşık olmaya kadar ilerlemiştir. Bu hoşlantısını sır gibi saklar Alisa. Alisa’nın Mehmet’e olan zaafı; dizinin temel çatışması olan Hamilton-Üsküplü savaşında, dengelerin değişmesine sebep olacaktır.