Ogün Kaptanoğlu
 

Ogün Kaptanoğlu

HAMİLTON
Karizmatik, acımasız ve yetenekli bir askerdir ve aynı zamanda av tutkunudur. Gerçek bir İngiliz milliyetçisidir olan Hamilton, bayrağı için her türlü gaddarlığı mübah gören bir savaş adamıdır. Sert mizacının yanında, tekinsiz bir mizah anlayışına da sahiptir. Öyle ki, düşmanına bir kelle gönderip içine de mutlu yıllar notu yazabilecek kadar korkusuz ve yaratıcıdır.
 
Yükselme hırsları olmadığı için istikrarlı ve satın alınamaz bir yapısı vardır. Bu yüzden çok başarılı bir askerdir. Vatanı için, hiç bir emri sorgulamaz, ne gerekiyorsa yapar. Fakat her zaman aklında kendi planı da vardır. Merak eder, araştırır, kafa yorar. Bu özelliği ile Hamilton, düşmanları için son derece tehlikeli bir askerdir.
 
Sır tutmakta üzerine yoktur. Ketumdur. Tuttuğunu koparır, hiç bir işi yarım bırakmaz, ya da pes etmez. Zafere ulaşmak için, sonuna kadar bütün yolları dener.
 
En büyük zayıflığı, vatan sevgisinin ya da ordusuna olan sadakatinin sorgulanmasıdır. Ülkesi için ölmek, en büyük hayalidir. Milliyetçiliği yüzünden, safkan İngiliz olmayan kimseye saygı göstermez. Hintli askerlere karşı aşırı acımasız davranır.
 
Kut günlerinde Hamilton’un en büyük düşmanı ise başta Üsküplü olmak üzere, ülkesi uğruna canını vermek için büyük mücadele veren Osmanlı askerleri olacaktır. Hamilton, sivri zekasını ve elindeki imkanları kullanarak Üsküplü arkadaşlarını, Osmanlı askerlerini yok etmek peşindedir. Bunun için akıl oyunları oynar, silahlı mücadeleye girer, misilleme yapar, aralarına casus sokar… Kimi zaman kazanır, kimi zaman kaybeder.