Berk Erçer
 

Berk Erçer

HALİL KUT
Halil Bey, kıvrak zekâlısı ve keskin bakışlarıyla karşısındakini hemen etkisi altına alan zeki bir kumandandır. 40 yaşlarındadır Halil Kut. Naif ve beyefendi tavırları zaman zaman otorite sorunları yaşamasına sebep olsa da, akılcı hamleleri ve yürüttüğü siyasetle her zaman zorlukları aşmayı bilmiştir.
 
Genç yaşta edindiği yüksek rütbe sürekli olarak yeğeni Enver Paşa’ya mal edildiği için öfkelidir. Bu durum onun korkularına dönüşmüş, öfke patlamalarına sebep olmuştur. Ancak okumayı ve öğrenmeyi çok seven Halil Bey, çok hızlı bir şekilde kendini geliştirebilmektedir.
 
En büyük özelliği kaba kuvvetle değil sabırla beklemesi ve işlerini sinsice yürütmesidir. Konuşmayı çok seven ve askerlerine nutuk atmaktan keyif alan biridir. Tek hayali üstün başarılar elde ederek liyakatini ispatlamaktır. Acımasız değildir, tam bir siyaset adamıdır ancak yeri geldiğinde bir maşa kullanarak her türlü acımasızlığı yapacak biridir.
 
Üsküplü Ali, Süleyman Askeri’nin Halil Bey’e emanetidir. Ona karşı ayrı bir zaafı vardır. Ancak Ali’nin başına buyruk hareket etmesinden hoşlanmayacak, bu durum Halil Kut’un siyaseten zor durumlara düşmesine sebep olacaktır.
 
Halil Kut, dizinin asıl kahramanıdır. Kut şehrinin kuşatmasında İngilizlere karşı kahramanca savaşmış, vatan savunmasında birçok cephede sıcak savaşın içinde bulunmuştur.