Gül Onat
 

Gül Onat

ADİLE ÇAM
57 yaşında. Tarık adında 25 yaşında bir oğlu var, Sevda adında 18 yaşında lise öğrencisi bir kızı var. Kocasından kalan maaş ve evde terzilik yaparak hayatını idame ettiriyor. En büyük isteği biriktirdiği parayla, yeni doktor çıkan oğlu Tarık’a bir muayenehane açmak… Oldukça tutumlu ve çalışkan bir kadın olduğu için, kıt kanaat geçinmesine rağmen bu uğurda yıllardır para biriktirmiş. Tarık’ın doktor çıkmış olması onun hayattaki en büyük gururu. Münir’e karşı yıllardır öfkeli gibi görünse de onu hala içten içe seviyor. Fakat gururu ve inadı yüzünden bu gerçeği kendisine bile itiraf etmek kaçınıyor. Doktor oğlu Tarık, lisede okuyan kızı Sevda ve saflığından dolayı sürekli patavatsızlık ve sakarlık yapan, Şener’e olan aşkından ve sürekli ona inanmasından dolayı başı beladan kurtulmayan kızkardeşi Ayşen’le beraber yaşıyor. Mahallede sevilen, saygı duyulan bir kadın… Dostlarına, onların sıkıntılarına iki eli kanda olsa yetişen Adile, bir tek Münir’le barışması konusunda ısrar edilince dostlarına tepki gösteriyor. Onun dışında mahallenin ablası, annesi gibi…
 
Fiziksel, Psikolojik ve Kültürel Özellikleri
-Güleryüzlü ve yardımsever…
-Çalışkan ve azimli. Çocuklarını tek başına büyütecek, Münir’e karşı beslediği sevgiye rağmen gururundan ödün vermeyecek kadar güçlü ve inatçı.
-Çoğu zaman duygusal, edilgen gibi görünse de, özellikle ailesi söz konusu olduğunda dominant, dediğim dedik ve kararlı.
-Özellikle yakın arkadaşı ve komşusu Perran’ın etkisiyle zaman zaman kafasında cereyan eden korkuları ve paranoyaları var. Kritik ve önemli anlarda şüpheci ve çekingen. Münir’in geç kalışından sonra ona kendisini kullanılmış gibi hissettiren yanı da bu özelliğinden kaynaklanıyor.
-Hayatta büyük adımlar atmak yerine küçük ve sağlam adımlar atması gerektiğini düşünüyor. Bu yönü sebebiyle kocasından kalan maaş ve terzilikten kazandığı paraları yatırım yapmak yerine yastık altında saklamış ve olan biten bütün birikimini, yeni doktor çıkan oğluna açacağı muayenehaneye yatırmış.
                                             
KİŞİLER ARASI İLİŞKİLERİ
-Tarık adında bir oğlu, Sevda adında bir kızı var. İkisine de çok düşkün… Hayatı boyunca oğlunun doktor, kızının da avukat olmasını hayal etmiş. Oğlu Tarık doktor çıkmış fakat kızı Sevda’nın gönlü oyunculuk okuyup, ünlü bir oyuncu olmakta. Adile bu duruma şiddetle karşı çıktığı için, Sevda tiyatro çalışmalarına ve dizilerdeki figüranlığına gizli gizli devam ediyor. Bütün mahalle Se
-Mahalle dedikodu makinesi Perran ve Muhtar İhsan’ın karısı Şükriye en yakın dostları ve komşuları…
-Kızkardeşi Ayşen ile sürekli didişme halinde. Ayşen’in saflıkları, sakarlıkları ve beceriksizlikleri yüzünden adeta canından beziyor.
-Çocukluğundan beri tanıdığı ve çok sevdiği Şener’e her ne kadar kızsa da, Şener’in yalanlarına ve sevimliliğine her daim kanıyor. Şener’i kardeşi gibi gördüğü ve çok sevdiği için ona kızamıyor.