Altan Erkekli
 

Altan Erkekli

MÜNİR YEŞİL
60 yaşında. Itır adında 25 yaşında bir kızı, Tuncay adında 15 yaşında bir oğlu var. Arzuhal meydanında, babadan kalma orta halli bir kahvehane işletiyor. Karısı Esma’yı 13 yıl evvel kaybetmiş. Mahallenin en saygı duyduğu, fikrine ve öğütlerine en güvendiği kişi… 12 Eylül 1980 günü, hayatına mal olan, askerler tarafından gözaltına alınma olayından sonra, kızı Itır’ın hep avukat olmasını ve suçsuz insanları savunmasını istemiş. Itır hukuk fakültesini bitirip, avukat çıkınca çok mutlu olmuş. Oğlu Tuncay’ın da okumasını çok istemesine rağmen, Tuncay’ın okumakta hiç gönlü yok. Münir’in tüm karşı çıkışlarına rağmen, amatör kümede top oynuyor ve idmanlar için sürekli okuldan kaçıyor. Tuncay daha iki yaşındayken eşini kaybeden Münir, çocuklarına hem annelik hem babalık yapıyor. Çocuklarının sıkıntıları yetmezmiş gibi, yıllarca uslanmaz kardeşi Şener’in yalanları ve başını soktuğu belalarla uğraşmış. 3 sene önce ekmek almaya diye çıktığı evden, Almanya’ya kaçak işçi olarak gidince, en azından onun sıkıntılarından kurtulup rahat ettiğini düşünen Münir, Şener’in sınır dışı edilip mahalleye tekrar dönmesiyle, türlü sıkıntıyla karşı karşıya geliyor. Çok güvendiği ve sevdiği kızı Itır’ın, gizlice can düşmanı Adile’nin oğlu Tarık’la evlendiğinden bihaber olan Münir, Şener’in yaptığı katakulli ile, Tarık ve Itır’ın burun buruna, aynı ofisi kullanmasından çok muzdarip. Fakat inadından, kızı için başka bir yer tutmak yerine, Adile’yi ve oğlu Tarık’ı ofisten çıkarmanın yollarını arıyor.
 
Fiziksel, Psikolojik ve Kültürel Özellikleri    
- Her daim düşünceli, yorgun ve mutsuz bir yüz ifadesi var.
- Cesur, kararlı ve net… Çalışkan ve dürüst…
- İlkokul mezunu.
- Az okuyan fakat çok dinleyen biri. Hayat deneyimi, gözlemleme yeteneği ve duruşu sebebiyle Arzuhal meydanındaki esnaf arkadaşlarının ve komşularının fikrine itibar ettikleri ve saygı duydukları biri.
- Özellikle aile içerisinde dediğim dedik ve inatçı. Zaman zamansa asabi…
- Gelir seviyesi ortalamanın biraz üzerinde. Babadan kalma dükkanı ve evi var. Bir de yarı hissesi kendinin yarı hissesi Şener’den Adile’ye geçen, Tarık ve Itır’ın kullandığı 2 +1 ofis…
- Çok konuşana, az dinleyene, derdini bağırarak anlatana, sözünü kesene, meraklıya ve dedikoducuya karşı agresif ve tavırlı.
- Yardımsever ve paylaşımcı…
 
 
KİŞİLER ARASI İLİŞKİLERİ
-Itır adında bir kızı, Tuncay adında bir oğlu var.
-Mahalle muhtarı İhsan ve mahalle karakolunun komiseri Hulusi , çocukluk ve gençlik yıllarından beri aralıksız görüştüğü en yakın arkadaşları. Bunun yanı sıra diğer tüm esnafın babası, abisi gibi…
-Derdini bir saatte anlatan, sakar çırağ Kekeç Halit ve dedikoducu ve meraklı mahallenin ayaklı bülteni Perran en sık kızdığı sinirlendiği kişiler. Tabi kardeşi Şener’den
-Söz konusu Adile olduğunda sahte bir öfkeye bürünüyor. Yanında adını dahi anmamalarını istediği dostlarının, Adile hakkında ettikleri her kelama kulak kabartıp, gizli saklı onun hakkında bilgi edinmeye çalışıyor.
-Günün her anı, cebinde taşıdığı baba yadigarı köstekli saati çıkartıp Adile’nin çarşıya ineceği saati kolluyor. O inmeden birkaç dakika evvel en aldırmaz tavrını takınıp kapı önüne çıkıyor fakat öncesinde de herkesten gizli üstüne başına çeki düzen vermeyi de ihmal etmiyor.