Cengiz Bozkurt
 

Cengiz Bozkurt

ŞENER YEŞİL
1970 İstanbul doğumlu. 45 yaşında. Münir’in uslanmaz, kolay yoldan para kazanma çabasındaki, yalancı kardeşi. Mahallelinin neşesi ve en olmadık fikirlerin hayalperest yaratıcısı. Girmediği iş, denemediği ticari girişim yok gibi. Köşeyi dönmek için girdiği her işten, ya kovuluyor ya da işi batırıp borçlanıyor. Adile’nin kardeşi Ayşen’e yıllardır aşık. Köşeyi dönüp, onu saraylarda yaşatacağı vaadiyle, yıllardır evlenmeyi bekleyen Ayşen’i her seferinde hüsrana uğratıyor. Fakat tüm yaşananlardan sonra, mutlaka bir yolunu bulup, Ayşen’in gönlünü alıyor. Genellikle bu gönül alış operasyonlarında, yeni bir ticari fikir keşfedip, onun peşinden gidiyor. Ticari girişimlerinin yegane sermaye sahibi, her seferinde Kemal… Kemal’in saflığı ve babadan kalan evlerin, dükkanların kirasından gelen yüksek geliri, Şener için biçilmiş kaftan… Bir yolunu bulup kandırdığı ve ikna ettiği Kemal’in iki dükkanını yemiş bu güne kadar. Hayattaki en büyük rakibi ve nefret ettiği tek insan minibüsçü İlyas. Şener’in aksine, dürüst, tutumlu ve riske girmeden yaşayan, tuttuğu işte çalışkanlığı ve temiz kalbiyle kolaylıkla rızkını çıkaran İlyas’la aralarında büyük bir rekabet var. Bu rekabetin altında yatan en önemli neden ise, İlyas’ın da Ayşen’e aşık olması…  Aslında sevdiklerine düşkün biri… Kurduğu hayallerin içinde her zaman abisine, yeğenlerine ve Ayşen’e de yer veriyor. Zengin olup onları rahat yaşatmak istiyor. Kolaycılığı, her olayda mutlaka katakulli yapması yüzünden amacına hiçbir zaman ulaşamayacak olsa da, her yeni girişimde aynı heyecanı ve isteği duymaktan vazgeçemiyor. Bu yüzden abisinden sürekli azar işitiyor. Her seferinde daha düzgün biri olacağına dair yeminler etse de, uslanmaz girişimci ruhu ve  zengin olma arzusu yüzünden sürekli aynı şeyleri yaşıyor
 
Fiziksel, Psikolojik ve Kültürel Özellikleri
-Uslanmaz bir yalancı ve hayalperest.
-Oldukça girişken, heyecanlı ve aktif.
-Çoğu zaman sorumsuz ve ilgisiz gibi görünse de sevdiklerine karşı içten, yardımsever ve fedakar.
-Gerçekleştirdiği her işi eline yüzüne bulaştıracak kadar dikkatsiz ve hazırlıksız. Kolay yoldan para kazanmanın derdinde.
-Oldukça zeki fakat bir o kadar da sorumsuz ve tembel.
-Ayşen’e tutku derecesinde bağlı. Fakat işine geldiği doğrultu da onu bile kandırıp elindeki bilezikleri veya birikmiş parasını alabiliyor. Bunu yapmasındaki amacı dolandırmak olmasa da ütopik hayallerine sevdiklerini de dahil ederek, onları da kendisiyle birlikte batağa sürüklüyor.
 
                                                                                            
KİŞİLER ARASI İLİŞKİLERİ
-En yakın arkadaşı Kemal. Fakat birlikte yeni bir iş açmayı planladıkları sırada onu bile yarı yolda bırakıp, yeni bir hayalin peşinden Almanya’ya gidecek kadar pervasız ve düşüncesiz. Geri döndükten sonra da, Kemal’i her uçuk girişimine ortak ediyor ve maddi desteği ondan alıyor.
-Hayatta en çok çekindiği kişiler abisi Münir ve baldızı Adile. Münir’i hiçbir koşulda ikna edememesine rağmen, Adile’nin anaç duygularını kullanıp, duygu sömürüsü yaparak eninde sonunda onun gönlünü almayı başarıyor.
-Hayatta en sevmediği insan, en büyük rakibi olan İlyas… Özellikle Ayşen’e olan aşkını bildiği için, ikili sürekli didişme halindeler. Ticari alanda ve kazanç konusunda her daim İlyas galip geliyor, fakat söz konusu Ayşen olduğunda, rekabetin galibi Şener oluyor.
-Yeğenleriyle de, Tarık ve Sevda ile de arası çok iyi. Hepsi Şener’in ne kadar sahtekar ve yalancı olduğunu bilseler de, onu idare ediyorlar.
-Esnaftan kimse Şener’e asla ticari konularda güvenmiyor. Fakat mahallenin bir parçası olarak gördükleri Şener’i tüm dolambaçlarına rağmen seviyorlar.