Mehtap Bayri
 

Mehtap Bayri

AYŞEN AKÇA
1975, İstanbul doğumlu. 40 yaşında. Adile’nin kardeşi ve Şener’in uzatmalı sevgilisi. Evde terzilik yapan ablasının yanında çırak olarak çalışıyor fakat biçki dikiş konusunda çok yeteneksiz. 10 yıldır ablasının zoruyla biçki dikiş kursuna gidiyor, fakat hala sertifika almayı başaramamış. Ablasına karşı saygılı ve itaatkar olmasına rağmen büyük bir aşkla bağlı olduğu Şener’in peşinden gitmekten kendini alamıyor. Heyecanlı, sakar ve hayalperest… Bu yüzden ablası Adile ile sürekli didişme halinde… Kocası Şener’in her dediğine inanacak, onun kurduğu her hayale kendini kaptıracak kadar saf ve temiz yürekli. Bütün cehaletine ve saflığına rağmen, atılgan ve azimli. Sakarlığı yüzünden her işi yüzüne gözüne bulaştırıyor olsa da, başarıya ulaşmak için çalışmaktan hiçbir zaman vazgeçmiyor. Yeğenlerine çok düşkün. Münir’in çocuklarıyla da iyi anlaşıyor. Ablasının korkusundan dolayı çok yakın davranamasa da, Münir’i geçmişten beri çok seviyor. Onun bilgisine ve becerilerine güveniyor. Kendisini çok güzel ve alımlı zannediyor. Mahallenin hatta İstanbul’un en güzel kadını olduğuna gerçekten inandırmış kendisini. Bu inançla bir çok güzellik yarışmasına başvurmuş. Hepsinde daha ön eleme aşamasında elenmiş. Sadece bir yarışmada birinci seçilip domates güzeli olmuş. O yarışmadan da vaat edilen ödülü alamamış, çünkü yarışmayı yapanlar dolandırıcı çıkmış ve topladıkları katılım paylarıyla sırra kadem basmışlar. Narin, kırılgan ve duygusal. Hayatta en sinir olduğu şey kendinden küçüklerin ona “abla” diye hitap etmesi. En büyük hayali Şener’le evlenip mutlu bir yuva kurmak… İlyas’ın kendisine olan ilgisi ve aşkı onu çok cezp etmese de güzelliğinin tescili olan bu hareket onu mutlu ediyor.
 
Fiziksel, Psikolojik ve Kültürel Özellikleri
-İlkokul terk.
-Duygusal anlamda sürekli gitgeller yaşıyor. Bir an kahkahalarla güldüğü bir şeye birkaç dakika sonra hüngür şakır ağlayabiliyor.
-Yaş ve güzellik takıntısı var. Tarık’ın ya da Sevda’nı kendisine teyze demelerini yasaklamış. Kendisinden küçük birisi ona abla dediğinde de çok şiddetli tepki veriyor.
-Tam bir dizikolik. Diziler gerçekmiş gibi, izlediği sahneler ya da duygularla kendini özdeşleştirip, hayatına yön veriyor. Dizilerdeki başrol kadın karakteri kendisi, başrol erkek karakteri Şener, başkötüyü de İlyas olarak görüp, etkilendiği bölümlerin hayalini kuruyor ve bu hayallerin içinde kayboluyor.
-Salaklık seviyesinde saf…
   
KİŞİLER ARASI İLİŞKİLERİ
-Yeğenleri  ve Tarık’a çok düşkün.
-Kocası Şener’e ve yeğenleri Tarık’la Sevda’ya oldukça düşkün… Itır’la çok iyi anlaşmasına rağmen, Tuncay sürekli didişiyor. Nedeni ise, Tuncay’ın ona ısrar’la abla demesi… Ablasından ve Münir’den çok çekiniyor.   
-En yakın arkadaşı mahallenin dedikodu bülteni Perran…
-İlkokuldan sınıf arkadaşları olan Zeki ve Metin’le iyi anlaşıyor. Yaşını gizleme kaygısıyla onlarla aynı sınıfta okuduğunu inkar halinde… Ayşen’in iddiasına göre kendisi ilkokul 1’de okurken, Zeki ve Metin ilkokul 5’te okuyormuş. İnandığı bu yalana bütün mahallenin inanması için sürekli iddialaşma halinde…
Ablasından aldığı bütün haftalıkları çeyiz düzmek için Zeki ve Metin’in dükkanında harcıyor. 4, 5 düğün yapabilecek düzeyde çeyizi olmuş yıllar içinde…